دلایل تاخیر ظهور از زبان حضرت حجت(عج)

در تاریخ پنجشنبه بیست و سوم ذی‌الحجه سال 412 هجری قمری، فرمان دیگری از پیشگاه مقدس اباصالح‌المهدی(عج) به افتخار شیخ مفید صادر شد، برخی بر این باورند که در طول 30 سال، 30 توقیع و نامه شریف از ناحیه مقدس حضرت ولی‌عصر(عج) برای شیخ مفید صادر شده که در عنوان بسیاری از آن‌ها این جمله نورانی دیده می‌شود: «برادر گرامی و استوار: شیخ مفید…»

Sans titre

اما به راستی شیخ مفید چه ویژگی‌داشت که این گونه مورد محبت امام زمان خویش قرار می‌گیرد، در ادامه نگاهی اجمالی به زندگانی کسی می‌اندازیم که حضرت مهدی(عج) او را برادر خویش می‌داند:

شیخ مفید محمد بن محمد بن نعمان عکبری در یازدهم ذیقعده سال 336 هجری قمری در عکبرای بغداد، پا به عرصه هستی گذارد، از آن جا که پدر او شخصی پارسا و مذهبی بود و به تعلیم و تربیت، اشتغال داشت، لقب «ابن المعلم» گرفته بود و البته «عکبری» و «بغدادی» نیز دو لقب دیگر او بودند.

وی دوران کودکی خود را در تحت تربیت و تعلیم پدر مذهبی‌اش گذراند و به گونه‌ای مراحل حفظ حدیث و اصول تحدیث و فهم آن‌ها را سریع فرا گرفت که در پنج سالگی، برای او از «ابن ابی الیاس» اجازه روایت گرفتند یا در حالی‌که هفت سال و چند ماه بیشتر نداشت، از «ابن سماک» نقل روایت کرده است.

او از محضر بیش از هفتاد نفر از بزرگان شیعه، بهره علمی برد و در دانش‌اندوزی، مرز و حدی نمی‌‌شناخت.

لقب مفید را چه کسی به شیخ داد

در اواخر ماه صفر سال 416 هجری، نامه‌ای از طرف حضرت ولی‌عصر(عج) برای وی فرستاده شد که در آن ضمن ستایش و تکریم وی، برای اولین بار، لقب (مفید) به او داده شد. این نامه با عبارات زیر شروع می‌شود: «للاخ السدید و الولی الرشید الشیخ المفید…»

همچنین در توقیعی دیگر با لطفی افزون‌تر در پنج‌شنبه 23 ذی‌الحجه هجری با این عبارت: «بسم‌الله الرحمن الرحیم، سلام الله علیک ایها الناصر للحق، الداعی الیه بکلمه الصدق…» عظمت آن عالم فرزانه، به شیعیان ثابت شد.

متن توقیع امام زمان(عج) به مفید امتش در 23 ذی‌الحجه

درود خدا بر تو ای یاری رسان حق! و آنکه با گفتار راستین و شایسته، مردم را به سوی حق فرا می‎خوانی!

ما در نامه خویش به سوی تو، خدای جهان آفرین را که خدایی جز او نیست (و) خدای ما و خدای نیاکان ما است، سپاس می‎گذاریم و از بارگاه با عظمتش بر سرور و سالارمان محمد(ص) آخرین پیام آور خدا و خاندان پاک و مطهرش، درودی جاودانه می‎طلبیم.

و بعد! دوست راه یافته به حقیقت! خداوند بدان وسیله‎ای که به سبب دوستان ویژه خود، به تو ارزانی داشته است، وجودت را حفظ و تو را از نیرنگ دشمنانش حراست فرماید.

چرا امام زمان(ع) محل سکونتش را به شیخ مفید گفت

ما ناظر نیایش(عارفانه و راز و نیاز پرشور و پراخلاص) تو با خدا بودیم و از خدای جهان آفرین برآورده شدن آن(خواسته‎ات) را خواستیم.

ما اینک در قرارگاه خویش، در مکانی ناشناخته بر فراز قله‎ای سر به آسمان کشیده، اقامت گزیده‎ایم که به تازگی به خاطر عناصری بیداد پیشه و بی ایمان، بناگزیر از منطقه‎ای پر دار و درخت به این جا آمده‎ایم و به زودی از اینجا نیز به دشتی گسترده که چندان از آبادی به دور نیست، فرود خواهیم آمد و از وضعیت و شرایط آینده خویش تو را آگاه خواهیم ساخت تا به آن وسیله در جریان باشی که به خاطر کارهای سازنده و شایسته‎ات نزد ما مقرب هستی و خداوند به مهر و لطف خود، تو را به انجام و تدبیر این کارهای شایسته توفیق ارزانی داشته است.

از این رو تو که خدای جهان آفرین با چشم عنایتش که هرگز آن را خواب نمی‎گیرد، وجودت را حفظ کند، باید در برابر فتنه‎ای که جان آنان را که آن را در دل‎هایشان کشته‎اند، به نابودی خواهد افکند، باید بایستی! و باید باطل گرایان بداندیش را بترسانی! چرا که از سرکوبی آنان، ایمان آوردگان، شادمان و جنایتکاران، اندوه زده خواهند شد.

HOMA GRAPHIC

هنگامی که حضرت مهدی(عج) خبر از واقعه‌ای به شیخ مفید می‌دهد

و نشانه حرکت و جنبش ما از این خانه‎نشینی و کناره‎گیری، رخداد مهمی است که در سرزمین وحی و رسالت، مکه معظمه، از سوی پلیدان نفاق پیشه و نکوهیده، رخ خواهد داد، از جانب عنصری سفاک که ریختن خون‎های محترم را حلال شمرده و به نیرنگ خویش، آهنگ جان ایمان آوردگان خواهد کرد، اما به هدف ستمبار و تجاوزکارانه خویش دست نخواهد یافت، چرا که ما پشت سر توحیدگرایان شایسته‎کردار، به وسیله نیایش و راز و نیازی که از فرمانروای آسمان و زمین پوشیده نمی‎ماند، آنان را حفاظت و نگهداری خواهیم کرد.

راهکارهای امام زمان(عج) برای در امان ماندن از فتنه‌های عصر غیبت برای شیعیانش

بنابراین قلب‎های دوستان ما به دعای ما به بارگاه خدا، آرامش و اطمینان یابد و آسوده خاطر باشند که خداوند آنان را بسنده است و گرچه درگیری‎های هراس‎انگیزی، آنان را به دلهره می‎افکند، اما از گزند آن عنصر تبهکار در امان خواهند بود و سرانجام، کار با دست توانا و ساخت تدبیر نیکوی خدا – تا هنگامی که پیروان ما از گناهان دوری گزینند- شایسته و نیکو خواهد بود.

هان ای دوست پراخلاص که همواره در راه ما بر ضد بیدادگران در سنگر جهاد و پیکاری! خداوند همان طور که دوستان شایسته‎کردار پیشین ما را تأیید فرمود، تو را نیز تأیید کند! ما به تو اطمینان می‎دهیم که هر کس از برادران دینی‎ات، پروای پروردگارش را پیشه سازد و آنچه را به گردن دارد به صاحبان حق برساند، در فتنه نابود کننده و گرفتاری‎های تیره و تار و گمراهگرانه، در امان خواهد بود و هر آن کس که در دادن نعمت‎هایی که خداوند به او ارزانی داشته، به کسانی که دستور رسیدگی به آنان را داده است، بخل ورزد، چنین کسی در این جهاد و سرای دیگر، بازنده و زیانکار خواهد بود.

دلایل تاخیر ظهور از زبان حضرت حجت(عج)

دوست واقعی! اگر پیروان ما – که خدای آنان را در فرمانبرداری خویش توفیق ارزانی بدارد – به راستی در راه وفای به عهد و پیمانی که بر دوش دارند، همدل و یکصدا بودند، هرگز خجستگی دیدار ما از آنان به تأخیر نمی‎افتاد و سعادت دیدار ما، دیداری بر اساس عرفان و اخلاص از آنان نسبت به ما، زودتر روزی آنان می‎گشت.

از این رو (باید بدانند که) جز برخی رفتار ناشایسته آنان که ناخوشایند ما است و آن عملکرد را زیبنده اینان نمی‎دانیم، عامل دیگری ما را از آنان دور نمی‎دارد، خداوند ما را در یاری بسنده و نیک، کارساز است و درود او بر سالار و هشدار دهنده ما محمد(ص) و خاندان پاکش باد!

منبع: کتاب «احتجاج» طبرسی جلد2 صفحه

۲۷ نظر

 1. میدونم وقتی میایی من رو سیاه نیستم ولی دلم برای بجه های این نسل سوخته میسوزه تا بیای باید غرق کناه و شهوت وبلاهای جوروجور باشند خدایا حافظه همه بجه ها باش ……………..

 2. خدایا به حق مولا ببخش وببر برسون ظهوره ایشان را که معلوم نیست عاقبتمون جی میشه…………….

 3. سلام بر حضرت مهدی(عج ) که بی شک ظهورش بسیار نزدیک است….
  برای سلامتی و تعجیل در ظهورش صلوات…

 4. جانم فدای > مهدی

  سلام بر مهدی سلام بر منجی بشریت
  برادرا و خواهرای عزیز من فداتون بشم شما رو به حضرت فاطمه قسم میدم که دختر برترین انسان روی زمین و برترین بانوی جهان است که مظلومانه زندگی کرد و مظلومانه به شهادت رسیدن تورو خداااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااا گناه نکنید بیاید برای امام فدایی بشیم به خدا امامون داره دنبال یاراش میگرده اما هر چی میگرده کسی نییییییییییییییییییییییییییییییییییییست خدااااااااااااا
  من ۱۶ سالمه به خدا ۶۰ روز خودمو کنترل کردم دارم نماز شب میخونم خیلی خوشالم که برای امامم برای عزیزم تونستم به کاری بکنم
  برای ظهور مهدی صلواتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتت ت ت ت ت ت ت ت ….

 5. جانم فدای مهدی

 6. ظهور نزدیک است….

 7. ببخشید ولی طراحی سایت شما جای انتقاد دارد،هرچند مطالب خوبی در آن به کار رفته است اما یک مشکلی است. مگر امام مهدی (عج)نیامده اند! شمابه جای اینکه بنویسید مهدی بیا ،بنویسید :مهدی برگرد

 8. سلام وعلیکم خدمت شما برادر و خواهر مؤمن.و همچنین سپاس فراوان از شماعزیزانی که این مطالب ناب رو در سایت قرار دادین.
  بیایم مواظب رفتا،کردارمون باشیم سعی کنیم کاری نکنیم که دل امام زمان شکسته بشه.بقران امام زمان از امام حسین غریب تره.از ما بچه شیعه ها توقع داره.
  اللهم عجل الولیک الفرج.

 9. انشا الله که از یاران آن حضرت باشیم

 10. چشم انتظار مهدی

  می اید و با امدنش جهان پر از عدل و امنیت خواهد شد. اگه خودمون رو اصلاح کنیم.اگه موقع گناه خدا رو بیننده به انچه که میکنیم بدانیم کی جسارت میکنه قدم از قدم برا گناه کردن بردار. زیاد دعای فرج و تسبیحات حضرت زهرا(س) بخونیم. نماز اول و تداوم در انجامش عجیب معجزه می کنه. یا حق

 11. چشم انتظار مهدی

  می اید و با امدنش جهان پر از عدل و امنیت خواهد شد. اگه خودمون رو اصلاح کنیم.اگه موقع گناه خدا رو بیننده به انچه که میکنیم بدانیم کی جسارت میکنه قدم از قدم برا گناه کردن بردار. زیاد دعای فرج و تسبیحات حضرت زهرا(س) بخونیم. نماز اول وقت و تداوم در انجامش عجیب معجزه می کنه. یا حق

 12. آهای بچه هایی که دلتون پاکه شما رو به امام مهدی قسم مید م برا من دعا کنید که من از رو سیاهی در بیام مخصوصا بچه ۱۶ ساله ای که نماز شب میخونه.
  شرمندددددددمممممممممم امام مهدی

 13. سلام ودرود بر امام مظلوم ودر عین حال امام شجاع اسلام حضرت اباصالحلمهدی امام عصر عج….دوستت داریم باتمام وجود مهدی جان بیا….بیا تا نمردیم که انشاالله در رکاب شما به شهادت برسیم

 14. جانم، به فدای شما. ای آقای غریب، شرمنده ام که گناه من باعث اندوه شما میشود

 15. موقع استجابت دعا محل نمیدن ولی انتظار یاری هم دارند….

 16. سلام به مولا و به همه دوستدارانش …مابایدبه این باوربرسیم که دلیل غیبت آقا ماییم ماواقعااونجور که بایدوشایدآقارو ازخداوند درخواست نکردیم یکی توخواب دیده بود که آقابهش یه نامه داده و تو نامه نوشته تاهمه نخواندمن نمیام پس مشکل خودماییم به امید روزی که همه خواهان واقعی آقاباشند

 17. زبان حال من سر تا پاگناه را بپزید
  السلام علیک یا ابا صالح مهدی ادرکنی
  سروجان به فدایت ای امام آخرین
  کی میایی ای امام منتقم
  گیری انتقام مادرت زهرا بیا
  ازاین دنیا طلبهای بی حیاپس بیا
  شیعه تنها شد اما مم پس بیا
  فقر و فحشا بی حیل شد پس بیا
  ای امام منتقم روحی فداک
  منجی عالم بیا روحی فداک
  حال ما حال فراق است پس بیا
  جان ما در احتزارست پس بیا

 18. سلام بر مظلومترین عالم
  سلام بر غریبترین غربا
  سلام بر مهدئ فاطمه
  ببخش ما رو که هزارو اندی سال است تو رو با گناهان خود در انتظار گذاشته ایم در انتظار کامل شدن ٣١٣ نَفَر . می دانیم تو منتظر تَر از مایی آقا

 19. حسین حنیفی

  ما بندگان غافل رو سیاهیم در پیشگاه مبارکت یا امام منتظر…..آقا بیا و ما را از ظلالت و گمراهی نجات بده….خیلی دوست دارم مولایمان ظهور کند و این بنده ذلیل در رکاب اماممان برای تحقق حکومت عدل جهانی آقا با دشمنان قسم خورده آن حضرت بجنگم و در آخر این تن بی ارزشم رو فدای اسلام و امام مهدی(عج) بکنم……الهم عجل لولیک الفرج
  ای قلم سوزلرینده اثر یوخ….. آشینادن منه بیر خبر یوخ
  یاندی پروانه لر شمع سوندی….آیرئلئخدان اورک قانه دوندو
  گوزوموز سنین یولوندا ای گوزل آغا یا صاحب الزمان بو دیرسیز جانئمئز سنه قورباندی آغا

 20. عشق حضرت عالم

  سلام آقای خوبان ای مهربان ترین مهربانان ای آقای من ای آقای ما گناها رو از ما دور کن و ما رو به خودت نزدیک کن
  الههم کل الولیک الفرج

 21. سلام. خیلی ناراحت هستم احساس میکنم اونقدر بدی و گناه بین ماها زیاد شده که امام زمان حالا حالاها نمیان. من خیلی برای ظهور شون دعا میکنم و تلاش میکنم کمتر گناه کنم ولی میترسم به خاطر بدیهای زیادی که تو این دور و زمونه زیاد شده فعلا نیان ولی من بازهم دعا میکنم اونقدر دعا میکنم تا بالاخره بیان. بیابید همه با هم برای ظهور هر چه سریعتر ایشان دعا کنیم. وقتی که ایشون بیان دنیا از این رو به اون رو میشه به خدا. تو رو خدا دعا کنید همیشه و همه جا و در هر زمان و هر حال فقط دعا کنید

 22. السلام علیک یا مولانا یا صاحب الزمان. روحی و ارواحی لک الفدا

 23. اللهم عجل لولیک الفرج،
  اللهم عجل لولیک الفرج،
  اللهم عجل لولیک الفرج،
  اللهم عجل لولیک الفرج ،
  اللهم عجل لولیک الفرج ،
  بحق محمد(ص) و آل محمد(ص)

 24. کلکم راع و کلکم مسئول
  در زمان فعلی چه آقا بیاید چه نیاید وظیفه خودمان را انجام دهیم
  قو انفسکم و اهلیکم نارأ وقودها الناس و الحجاره
  تلاش کنیم که مهدی وار باشیم و قدم در اصلاح امت محمد مصطفی برداریم

 25. سلام دوستان مومن.حواستون باشه توی این جور بحث ها و این جور سایتها،که برای ماشیعیان مقدسه، رد پای صهیونیست و یهود و دیگر بدخواهان پیدا نشه.هوشیار باشید.یعنی چی که باید بگیم مهدی برگرد!!!!!اقا جان فدای قدمتون تشریف فرما بشید و جهان رو مزین کنید(حرفهای بو دار و حرفهای خودی رو از غیر خودی تشخیص بدین دوستان.مراقب دشمنان شیعه و گرایشهای خرافی باشید وواکنش نشون بدین.نذارین هرچی میخان بکنن توی مغزمون…مخصوصا یهودیها و وهابیت کثیف و….)

 26. دردم از یار است و درمان نیز هم
  دل فدای او شد و جان نیز هم
  آقا جانم کمک کنین ما هم مثل شیخ مفید خاک پای شما و یارانتون باشیم کاش ذره ای لیاقت داشته باشیم.

 27. درزمانه ای که پدربه فرزند و فرزند به پدر مادرش و برادر به خواهر و خواهر به برادر هیچکس به هیچکس رحم نمیکند حتی به حیوانات بی زبون رحم و مرووتی نمیشود چه بی جا انتظار ظهور امام زمان عج الله تعالی فرجه الشریف را داریم بیایم همه با هم خوب شویم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.